Теодор Кабакчиев вече е 9-ти в световния шампионат

234628711 370172161338457 8987145742956127900 nНай-добрият български състезател по хард ендуро - Теодор Кабакчиев (Еконт, Хускварна), спечели нови точки и се изкачи на 9-та позиция в световния шампионат по хард ендуро (FIM Hard Enduro World Championship). Подпомаганият от „Еконт“ габровски супер талант завърши на 10-та позиция в поредния кръг от първенството на планетата, който се проведе в Сикуочи, Тенеси, САЩ - Red Bull Tennessee Knockout Extreme Enduro (TKO).

Надпреварата събра най-добрите пилоти от Северна Америка и елитните световни състезатели по хард ендуро от Европа и останалата част от света. Форматът на надпреварата включваше елементи на супер ендуро, директни елиминации и хард ендуро.

Тедо за пореден път показа, че ендурото е спорт не само за издръжливост на тялото, а и на волята. Той сподели в личния си профил, че е имал хранително натравяне още в полетите от България към Америка, но е изкарал цялото състезание въпреки неразположението.

„Натрових се с храна в самолета към Щатите и полетът се оказа мнооого дълъг за мен. В първия старт от TKO получих спазъм в стомаха и едва финиширах, но за щастие успях да се закача сред първите 25. В последствие пих специални течности, релаксирах и вече се чувствах доста по-добре. Във второто изпитание в общ старт трябваше да се наредя сред първите трима, за да се класирам за финала. Съумях да го постигна и да намеря място в основната надпревара, в която участваха само най-добрите 15 състезатели. Във финала направих добър старт, не допуснах много грешки, освен едно падане, което ми коства няколко минути, но предвид това, което ми се случи по време на пътуването, това, че се състезавах с мотоциклет под наем (благодарности на idaho_hard_enduro ) и преодоляването на болката в тези дни, се чувствам горд, че не се отказах и продължих да се боря. Продължавам да работя, за да покажа по-добро ниво в следващата надпревара. Огромни благодарности към „Еконт“ за това, че винаги са с мен и ме подкрепят“, сподели Тедо след състезанието в Тенеси.

Били Болт (, Великобритания, Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) спечели Red Bull Tennessee Knockout Extreme Enduro. На почетната стълбичка се качиха още Мануел Летенбихлер (Германия, Red Bull KTM Factory Racing) и канадецът Тристън Харт (FMF Factory Racing).

Във временното класиране след 5 кръг на световния шампионат води Летенбихлер (54т.) само с точка преднина пред Болт (53т.). Трети е Уейд Янг (Южна Африка, Sherco Factory Racing, 40т.). Теодор е единственият състезател в Топ 10, който не пилот на заводските корпорации - Husqvarna, KTM, Sherco, GasGas, Beta. Той е с актив от 19 точки на 9-та позиция.

Следващият кръг от FIM Hard Enduro World Championship е през септември в Полша.