„Бъки“ направи първа крачка към Суперфинала

BAKI BULGARIACUP 2019Отборът на „Бъки“ постигна победа в първия мач от полуфиналния плейоф срещу „Свиленград“ и направи важна крачка към класиране на Суперфинала в женското хандбално първенство. Лидия Ковачева и съотборничките ѝ се наложиха с 26:28 в Свиленград и поведоха с 1:0 в серията, в която се играе до две победи от три срещи.

Успехът не дойде лесно за носителките на Купа България. Габровските хандбалистки започнаха по-добре мача и поведоха с 1:4. „Свиленград“ изравни при 6:6, но в 23-та минута избраничките на Тефик Парафитов отново се оказаха в ролята на догонващи след точно реализиран 7 метров наказателен удар от Лидия Ковачева за 9:12. Силна серия на домакините в края на полувремето осигури аванс на тима от Свиленград на почивката, дошла при резултат 15:13. Нови два поредни гола на жълто-зелените в началото на втората част увеличиха разликата и тя се запази до 43-та минута. След това дойдоха минутите на „Бъки“. Седем последователни попадения, между които имаше и един пропуснат 7 метров наказателен удар, обърнаха резултата до 22:25. Драмата обаче не беше приключила. Мари Томова за трети път получи двуминутно отстраняване и напусна играта, а с гол на Роксана Радева „Свиленград“ изравни при 26:26 в 56-та минута. Отборният дух в състава на „Бъки“ обаче надделя в края. Попадения на Мадлен Тодорова от наказателен удар и на Силвия Якова донесоха победата на габровския тим с 26:28.

„Труден мач, но ние сами го направихме такъв. Влязохме много мотивирани в срещата и искахме да вземем победата, но отново допуснахме елементарни грешки и това ни попречи да увеличим разликата в началните минути. Най-важното е, че отборът ни не се предаде, всички момичета се раздадоха и въпреки грешките показахме, че можем да се борим докрай“, коментира след срещата лидерът на „Бъки“ Лидия Ковачева.

Капитанката на шампионките наниза 10 гола за успеха, 6 добави Мари Томова, а по 5 пъти се разписаха Мадлен Тодорова и Емилия Самуилова. За „Свиленград“ 9 попадения реализира Кристина Миланова, 8 – Роксана Радева.

Мач №2 от полуфиналния плейоф е идната неделя, 21-ви април, в зала „Орловец“. При нов успех „Бъки“ ще се класира за Суперфинала. При евентуална победа на гостенките ще се играе трети мач, който отново ще бъде в Свиленград заради по-предното класиране на тима в основната фаза на първенството.

В другия полуфинален плейоф спорят „Етър 64“ (Велико Търново) и „Шумен 98“. „Болярките“ взеха аванс след победа в първата среща с 27:26.

„Бъки“: Лидия Ковачева-10, Йоана Костова-1, Карина Съменова, Габриела Цонева, Екатерина Стефанова,Силвия Якова-1, Маргарита Христова, Ивон Дюлгерова, Теодора Якова, Мадлен Тодорова-5, Емилия Самуилова-5, Моника Христова, Мари Томова-6, Преслава Проданова, Ивета Христова, Стефани Петрова.