Продължава ТЕДОминацията в Републиканския шампионат по ендуро

TEDO ALBAДоминацията на Тедо Кабакчиев в Републиканския шампионат по хард ендуро продължава. Пилотът на габровския „Екстрийм Рейсинг“ спечели и 9-я кръг от първенството – „Enduro-X Alba Damascena“. Надпреварата се проведе в района на Етнографски комплекс „Дамасцена“ край Казанлък, а организатори бяха местните мотоклубове „Севтополис“ и „Дамасцена Алба“, сдружение BG-X Enduro Championship и Българската федерация по мотоциклетизъм. Стартовият списък наброяваше 83-ма състезатели, които мериха сили в класовете „Профи“, „Стандарт“, „Експерт“, „Сеньори“, „АТВ“ и „Жени“.

По традиция Enduro-X Alba Damascena се проведе в два етапа. В първия ден GPS навигацията по предизвикателно трасе, прокарано майсторски от организаторите из южните живописни склонове на Стара планина, а в неделя беше ендурокросът на затворено трасе точно пред етнографски комплекс „Дамасцена“.

Тедо Кабакчиев (КТМ) завоюва осмата си победа за сезона в най-сериозния клас „Профи“ и продължава да е със стопроцентов актив от точки от стартовете, в които участва. В първия ден „профитата“ трябваше да изминат близо 80 километров трак с разнообразни естествени препятствия, които се оказаха не чак толкова лесни. Кабакчиев поведе от старта със солидна преднина, но половин час след това претърпя падане. Състезателят на МК „Боляри“ Димитър Митов – Гришата (KTM) спря да му помогне да излезе от пропаста и да извади мотора. След това двамата продължиха без проблем състезанието, като габровецът пресече първи финалната линия за общо време 3:39.57 часа. Втори завърши Искрен Генов (WINBET Hard Riders, Gas Gas) с време 4:14.27 часа, следван от Митов с време 4:50.04 часа. В ендурокроса Кабакчиев също беше безапелационен, спечели и двата състезателни манша от по 5 обиколки и прибави още 15 точки към актива си. Втори се класира Илиян Кузманов (Honda CR 250, AFG Racing Plovdiv), а третото място зае Генов. Общо от кръга Тедо взе 40 точки и с 320 уверено води в генералното класиране за сезона два кръга преди неговия край. С 54 точки по-малко е Димитър Митов (266 т.), а с 264 т., на трета позиция, е Илиян Кузманов.

Деветият кръг от Републиканския шампионат се оказа доста успешен за габровския „Екстрийм Рейсинг“ и донесе още четири подиума на състезатели от клуба. Александър Атанасов (Екстрийм Рейсинг, Husqvarna TE 300) се пребори за второто място във втория по сила клас – „Експерт“. Четвърто място в навигацията и победа в ендурокроса донесоха на младия габровски талант 33 точки от кръга. Победата с 37 точки извоюва Атанас Ангелов (KTM 300 EXC, WINBET Hard Riders). Във временното генерално класиране при „експертите“ Атанасов е на 4-та позиция със 188 точки, на 6 от третото място, което се заема от Кристиан Петров (KTM 300 EXC, WINBET Hard Riders). Лидер с 274 точки е Михаил Митов (KTM 300 EXC, WINBET Hard Riders), който завърши трети в „Enduro-X Alba Damascena“.

В клас „Стандарт“ Десислав Василев (Екстрийм Рейсинг, KTM 300 EXC TPI) се пребори за бронзовото отличие от кръга. Трето място в навигацията и седмо в ендурокроса му донесоха сбор от 27 точки. Победата с 37 точки грабна представителят на домакините Александър Попминчев (Husqvarna, Дамасцена Алба АСК), следван от Генади Илиев (KTM 200, Hard Enduro Pleven, 32 т.). В генералното подреждане за сезона Василев е на втората позиция със 191 точки. Лидер е Попминчев с 294.

Ценна победа при „Сеньори“-те постигна Габриел Тотев (Екстрийм Рейсинг, КТМ) и така битката за титлата в този клас се завърза още повече. Габровският пилот взе пълен актив от 40 точки от „Enduro-X Alba Damascena“, с победи и в двете дисциплини. В навигацията Тотев изпревари само с 27 секунди основния си опонент за титлата Стоян Пачарозов (KTM 200, WINBET Hard Riders). В ендурокроса двамата също водиха оспорвана надпревара, спечелена с аванс от 23 секунди от състезателя на „Екстрийм Рейсинг“. С 34 точки Пачарозов зае второто място в кръга, а трети се нареди Момчил Генов (Gas Gas EC 250, WINBET Hard Riders). Два кръга преди края на първенството Пачарозов води в генералното класиране с 313 точки, а Тотев е само на шест зад него с 307. Генов е с 280.

В групата на АТВ-тата Емил Комаровски (Екстрийм Рейсинг, Yamaha Raptor 70) си подпечата титлата с още един спечелен кръг. Убедителна победа в навигацията второ място в ендурокроса му донесоха нови 37 точки. Същият актив събра и Красимир Колев (Honda TRX 450, 4x4 Adventure), а трета с 30 точки завърши Рени Христова (KTM 525 XC, 4x4 Adventure). В генералното класиране Комаровски води с 271 точки и е недостижим на върха. Христова е втора със 184 точки, а Колев заема третата позиция със 107.

X кръг от шампионата е „Three Mountains Hard Enduro“. Състезанието е в края на този месец в Банско.