Параолимпиецът Християн Стоянов е най-добрия спортист на Габрово за 2016-а, а световната шампионка по киокушин Валерия Лозанова е №1 в категорията на младежите

SPORTISTI 2016Двамата получиха отличията си от лично от кмета на община Габрово Таня Христова на стилна церемония тази вечер в зала „Възраждане“. Християн спечели безапелационно първото място с 22 първи места от общо 32 попълнени анкетни листа. Възпитаникът на треньора Веселин Георгиев от АК“Орловец 93“ зае седмо място на Параолимпийски игри за хора с увреждания в Рио де Жанейро (Бразилия) в бягането на 1500 метра, категория Т46, стана европейски вицешампион за мъже от първенството за стария континент за хора с увреждания в Гросето (Италия), спечели и две световни титли от първенството на планетата за хора с увреждания при младежите до 23 години, провело се в Прага (Чехия) от дисциплините 800 и 1500 метра. Вицешампион е на България от Националния шампионат за младежи до 20 години в бягането на 800 и 1500 метра.

Валерия Лозанова заслужено беше удостоена с първата позиция при младежите, след като за трета поредна година спечели световно злато. Възпитаничката на треньорите Красимир Илиев и Йонко Иванов от СК“Надежда“ триумфира в Петото открито световно първенство по киокушин за юноши и девойки на Световния киокушин съюз. Шампионатът се проведе във Варна и състезателката на клуб „Надежда“ извоюва златото с четири победи в категория до 55 килограма при девойките на възраст 16-17 години. Така Валерия дублира титлата, която спечели в Москва през 2014-та, а през миналата година взе злато и от шампионата на Международната федерация по карате в Гърция. Към успехите си през сезона габровското момиче добави трето място от Открито първенство на Европа по киокушин-кан за деца, юноши и девойки, провело се в Берлин, Германия, спечели титлата от държавното първенство при девойките в своята категория и беше определена за най-техничен състезател, а при жените стана вицешампион.

Подгласници на първенците станаха Теодор Кабакчиев и Христина Пенева. През 2016-а златното момче на българското хард ендуро Тедо Кабакчиев (КТМ, Екстрийм Тойота Венци) продължи да напредва с големи крачки съм световния елит в тази разновидност на мотоциклетния спорт. 18 годишният габровски талант участва в няколко надпревари рамо до рамо с най-добрите пилоти на планетата. В най-силното състезание по ендуро в света - „Ерзберг Родео“ в Австрия, зае впечатляващото 19-то място в пролога, в който участват повече от 1800 състезатели, а в последствие спечели победата в дисциплината Ендурокрос. Беше един от малцината завършили в световната хард ендуро надпревара Red bull Sea to sky в Турция и зае престижното 11-о място. Стана първият български състезател участвал в кръг от Световния ендуро шампионат, в Гревена, Гърция, а преди дни дебютира изключително успешно и в шампионата на Международната федерация по мотоциклетизъм по Супер ендуро в зала – в Краков, Полша. Там зае 8-о място и взе първите си 22 точки. Наред с изброеното до тук спечели първо място в Източноевропейския ендуро шампионат, второ място в Европейския ендуро шампионат в Румъния и първо място в Балканския хард ендуро шампионат. На родната сцена грабна безпроблемно трета поредна шампионска титла в най-сериозния клас „Профи“, с победи в Кърджали, Кърнаре, Габрово, Стара Загора, Казанлък, Самоков и Банско.  Христина Пенева през 2016-а записа много престижно 10-то място индивидуално на батут на Европейското първенство във Валядолид, Испания, като съвсем малко не и достигна, за да влезе във финала при девойките на възраст от 13 до 17 години. Тя участва и в отборната надпревара на шампионата, заедно с Анита Макулова от Стара Загора и Десислава Манолова от Русе, като трите наредиха България на 5-о място. Талантливата състезателка на клуб „Акро-арт“ спечели сребърно отличие от силен международен турнир в град Бреша (Италия) при девойките на възраст 17-18 години. На държавния шампионат през лятото Христина завоюва среброто от индивидуалната надпревара на батут и злато от синхрона, в който участва заедно със своята по-голяма сестра Мариела Пенева. От първенството през октомври грабна убедително титлата при жените, а от синхрона взе сребро.

Призовата тройка в двете категории попълниха пилотът Стефан Стоев и каратистът Ивайло Атанасов. Състезателят на „АРА Моторспорт“ спечели по убедителен начин титлата в клас НС3 на планинския шампионат - с пет победи и едно второ място в проведените шест състезания през сезона в Шумен, Благоевград, Сливен, Лясковец, Шипка и Кюстендил. Летящата „Хонда“, брандирана с логото на млечните продукти „Боженци“, беше недостижима за конкурентите на Стефан Стоев. Нещо повече, габровският пилот зае изключително престижното 5-о място от всички състезатели, участвали в кръговете на планинския шампионат, общо 87 на брой. Великолепното представяне на Стефан през сезона му донесе и друго признание. Той беше един от четиримата пилоти избрани за карат за България в състезанието на Международната федерация по автомобилизъм „Hill climb masters`2016“. Надпреварата, известна също и като Купа на нациите, се проведе в Щернберг, Чехия, и събра най-добрите пилоти в тази разновидност на автомобилния спорт от стария континент. Така Стоев се превърна във втория габровски пилот – национален състезател, след легендата Илия Чубриков. В галата на Международната федерация по автомобилизъм в планинските изкачвания участваха 140 пилоти от 17 държави. Стефан отново се представи страхотно и остана на крачка от подиума, като се класира на четвъртото място в своя клас. Възпитаникът на Владимир Вътев от карате клуб „Янтра“ – Ивайло Атанасов направи изключително успешна година и взе титли от европейско и световно първенство. Малкият габровски каратист стана трикратен медалист от 24-о Световно първенство по Шотокан Карате До на Обединените нации, което се проведе през октомври в Бургас. В дисциплината кумите Ивайло завоюва златото при момчетата на възраст 10-11 години. На ката грабна среброто, втори стана и в отборната надпревара на ката, във възрастовата група 12-15 годишни, заедно със съотборниците си Иван Димитров и Дамян Ройбов. От европейското първенство по Шотокан Карате До на Обединените нации, проведено през април в Нюрнберг (Германия) Ивайло също завоюва титла в дисциплината ката. На родната сцена състезателят на КК“Янтра“ стана Национален първенец е в своята възрастова група на ката, кумите, Асай-рю ката и ката отборно.

Местата в десятката на мъжете и жените допълниха вицешампионът по вдигане на тежести в категория до 62 килограма Янко Янков (СКВТ Михаил Петров), националката по скокове на батут Симона Иванова (КСАБ Акро-арт), вицешампионката на България в скока на височина Ива Димова (ЛК Тот атлет), колоездачът от клуб “Underground riders“ Калин Митев, лидерката на ХК „Бъки“ Лидия Ковачева, играещият треньор на ХК“Чардафон“ Христо Йорданов, първенецът в клас HC5 от планинския шампионат по автомобилизъм Николай Ганев (АСК АРА Моторспорт) и Александър Александров от КК “Underground riders“. При младежите местата от 4-то до 10-о заеха бронзовата медалистка от Европейските детски атлетически игри в град Бърно (Чехия) Ния Вичева (АК Орловец 93), балканският вицешампион по планинско колоездене при юношите Валентин Стефанов (КК Янтра-Исполин), трикратният медалист от 24-о Световно първенство по Шотокан Карате До на Обединените нации Иван Димитров (КК Янтра), многократната медалистка от клуба по спортно ориентиране „Узана“ Ева Симеонова, деветата в тенис-ранглистата на България за девойки до 18 години Никол Доечва (ТК Габрово), първенецът в генералното класиране на downhill сериите Васил Денчев (КК Underground riders) и златният медалист в категория до 75 килограма от II кръг на ДЛОП – Пламен Петков от БК „Чардафон“.

За треньор №1 на Габрово за 2016 година годината заслужено беше определен специалистът пътувал до Рио де Жанейро за Параолимпийските игри, заедно със своя възпитаник Християн Стоянов – Веселин Георгиев от АК „Орловец 93“. Специални грамоти за спортни успехи извън пределите на родния град получиха футболистката Симона Петкова изминала пътя от квартал Трендафила до английския „Лийдс Лейдис“, както и шампионът от Източноевропейския шампионат по мотокрос в клас до 65 кубика – 11 годишният Виктор Бориславов.

Отличията на спортистите получиха бяха във формата на стилни сребърни медальони, специално изработени от бижутерийната марка Студио НИКОЛАС, както и по една професионална фотография, направена от Пламен Иларионов в студиото на Photoplace.Club. За доброто настроение на всички пък се погрижиха страхотните млади музиканти от група SOULBMOLL.