България си осигури място в топ 4 на Европейското първенство във Варна

GABIНационалният отбор на България си осигури участие в полуфиналите на Европейското първенство по хандбал за девойки до 19 години, което се провежда във Върна. Това стана след труден мач срещу състава на Гърция, завършил при равенство 26:26. Така отборът ни събра пет точки след първите три мача и си гарантира едно от първите две места в предварителната група, а с това и участие в полуфиналите на шампионата.

Сред хубавата победа над Исландия, българските момичета неочаквано започнаха срещата доста разколебано, допуснаха множество технически грешки в двете фази на играта и това позволи на гъркините да вземат аванс от 6 гола в средата на полувремето – 3:9. Габриела Цонева направи много добро включване от скамейката и посъбуди съотборничките си. Това имаше ефект и до почивката България успя да се върне в мача и да изравни – 11:11. През втората част битката беше оспорвана и резултатът се движеше гол за гол. Доста противоречиво съдийство на реферите Александър Йович и Недим Арнаутович от Босна и Херцеговина изнерви до краен предел българските момичета и публиката в зала „Конгресна. Босненците отсъдиха 5 седем метрови наказателни удара в полза на гъркините през втората част, последният от които при резултат 26:26 16 секунди преди края. За щастие Екатерини Кукмиси изпрати топката в гредата.

Най-резултатна за българския тим беше Мари Томова с 8 гола. Закономерно тя получи наградата най-полезен състезател в състава на домакините. Габриела Цонева се разписа 5 пъти, 3 гола добави Ивета Христова.  За гъркините Екатерини Кукмиси заби страхотните 13 попадения.

MARI

Във временното класиране в група „А“ България е на втора позиция с актив от 5 точки, с една по-малко от лидера Сърбия. Двата отбора ще излязат един срещу друг в директен сблъсък за първото място тази вечер от 19,00 часа в зала "Конгресна".  Мачът може да бъде гледан на живо в ТВ канала на Европейската федерация по хандбал – www.ehftv.com.