Много силно участие в 15-я лекоатлетически турнир „Никола Вълчанов“

LA 2022 416Поредното издание на надпреварата, проведено за пръв път на обновената писта на стадион „Христо Ботев“, се превърна в най-качественото до момента, с рекорден брой участващи състезатели и клубове. За пръв път в турнира се изявиха и  чуждестранни атлети – 26 състезатели от националния отбор на Украйна, който води своята подготовка в Стара Загора.

Публиката на стадион „Христо Ботев“ видя някой сериозни имена в атлетиката, като притежателя на световния рекорд за младежи в мятането на диск и първенец на планетата за същата възраст от 2007-ма - 209-сантиметровият гигант Микита Нестеренко, световната шампионка в тройния скок при девойките до 20 години Александра Начева, балканският шампион за юноши в тройния скок Божидар Саръбоюков, балканският шампион за младежи в тласкането на гюле Тодор Петров, националната шампионка на 60 метра и петобой в зала Никол Андонова, националният шампион на 60 метра Слави Мутафов, шампионките на Украйна на копие и многобой Хана Хацко и Анисия Лохман и др.

Състезателите си оспорваха призовите места в дисциплините 100, 200, 400, 800 метра, 400 метра с препятствия, скок дължина, троен скок, тласкане на гюле, мятане на диск и хвърляне на копие, като в повечето от тях доминираха украинските национали. Денислав Драшков донесе единствения габровски медал - от бягането на 400 метра с препятствия при мъжете. При първото си участие в дисциплината (коронната за него е 110м с препятствия), състезаващият се с екипа на „Славия“ местен атлет завърши трети с време 55.95 секунди. Седмо място при дамите в хвърлянето на копие зае Ива Димова от „Тот атлет“ с резултат от 28.29 метра, Илиян Филипов (Орловец 93) се класира 12-ти при мъжете в мятането на диск с 29.90 метра, Красен Боев (Орловец 93) завърши 15-ти на 400 метра с 56.43 секунди, а в спринта на 100 метра, който беше и най-масовата дисциплина в турнира, балканският шампион за ветерани Живко Желев (Орловец 93) завърши 16-ти с 11.99 секунди. Константин Киров (Орловец 93) и Петьо Христов (Тот атлет) дадоха 24-то и 25-то време. При юношите Кристиян Агалов (Орловец 93) влезе на финала в тласкането на гюле и зае 8-мо място с 12.68 метра. Григор Иванов (Орловец 93) и Петър Димитров (Орловец 93) се класираха на 10-то и 12-то място. В бягането на 800 метра при девойките и юношите под 18 години Ивайла Ченкова (Орловец 93) и Християн Статев (Орловец 93) заеха осми места, а Валентина Лесичарска (Орловец 93) е девета. На 200 метра Полина Пасева (Орловец 93), Кристина Петкова (Орловец 93) и Валентина Лесичарска се наредиха съответно на 11-то, 16-то и 17-то място.

Създадената организация на турнира от страна на Община Габрово, клуб „Тот атлет“ и Българска федерация по лека атлетика беше перфектна и лично кметът Таня Христова връчи отличията на по-голяма част от призьорите.