Историческа победа на Тедо Кабакчиев в Сърбия

283025459 1003029613682637 8182929129193185979 nЦелеустременият габровски състезател Теодор Кабакчиев (Еконт, Хускварна) все по-уверено се намества в елита на световното хард ендуро. Невероятният габровски талант записа първата си етапна победа в кръг от Световния шампионат по хард ендуро на Международната федерация по мотоциклетизъм!

Българският шампион направи страхотно каране и финишира първи в навигационен Ден 1 от сръбското „XCross“ рали – втори кръг от шампионата на планетата.

Подкрепяният от „Еконт“ български пилот беше великолепен по техничното 94-километрово трасе в планината Тара и финишира пръв, като остави зад себе си всички звезди на световното хард ендуро. Теодор не се представи убедително в пролога на състезанието и даде едва 15-то време, но още след старта на състезателен ден 1 започна да изпреварва един по един съперниците си и поведе колоната при контролата на първия специален етап. Кабакчиев водеше и при пристигането до сервизната зона в средата на състезанието, с аванс от минута и 33 секунди пред австриеца Михаел Валкнер - пилот на "Гас Гас". След почивката Тедо и Валкнер направиха аванс пред останалите и на третата контрола австриецът мина пръв, с минимален аванс от 26 секунди. В последната част от надпреварата №23 летеше и стигна пръв до финала, минута и 38 секунди пред Валкнер. Трети, на 4 минути и 51 секунди след Теодор, завърши заводският пилот на КТМ и световен вицешампион Мануел Летенбихлер (Германия), а първенецът на планетата за 2021-ва – пилотът на „Хускварна“ Били Болт (Великобритания), финишира пети, на 5.47 минути зад Кабакчиев. В общото време от пролога и първия състезателен ден обаче Болт остана начело с 58 секунди аванс пред Кабакчиев.

theodor kabachiev HEWC 2022 Rnd2 Xross 04667

„Дали се забавлявах? О, много, през цялото време. Опитвах се да настигна този пред мен и той беше конкретната ми цел. След него мишената вече беше следващият и така… Наслаждавах се, беше много забавно“ - коментира пред Red Bull TV победителят веднага след финала. “Днес беше страхотен ден. Чувствато да спечеля първата си голяма етапна победа в Световния шампионат по хард ендуро е изумително. Сякаш всичко се нареди по правилния начин днес за мен. Предстои по-трудното, но ще дам всичко от себе си, за да запазя този ритъм”, допълни българската звезда.

„XCross“ продължава с още два състезателни дни, в които пилотите ще трябва да изминат още около 200 километра. Победителят в кръга ще стане известен утре.

Day 1

1. Teodor Kabakchiev (Husqvarna) 3:56:30; 2. Michael Walkner (GASGAS) 3:58:08; 3. Manuel Lettenbichler (KTM) 4:01:21; 4. Billy Bolt (Husqvarna) 4:02:17; 5. Graham Jarvis (Husqvarna) 4:05:26; 6. David Cyprian (KTM) 4:14:08; 7. Will Hoare (GASGAS) 4:16:28; 8. Mario Roman (Sherco) 4:17:01; 9. Wade Young (Sherco) 4:18:16; 10. Alfredo Gomez (GASGAS) 4:23:57…

Overall Standings (After Day 1)

1. Billy Bolt (Husqvarna) 4:02:17; 2. Teodor Kabakchiev (Husqvarna) 4:03:15; 3. Michael Walkner (GASGAS) 4:04:08; 4. Manuel Lettenbichler (KTM) 4:04:51; 5. Graham Jarvis (Husqvarna) 4:07:26…