Деветима габровски колоездачи се качиха на подиума в XCO Узана 2020

StartБлизо 70 състезатели от страната застанаха на старт в станалото вече традиционно състезание по планинско колоездене XCO Узана (XCO - Крос Кънтри Олимпик. Надпреварата, включена в календара на Българска федерация колоездене, се проведе при много подходящи метеорологични условия в неделния ден в едноименната местност над Габрово и привлече както участници, така и голям брой зрители – любители на колоездачния спорт.

Организаторите – „UzanaRuns“, клубовете „Underground riders“ и „Хемус Адвенчър“, и магазин „Стената“, се бяха постарали максимално и се получи едно чудесно състезание.

Трасето беше с дължина от 5250 метра и положителна денивелация от 170 метра за една обиколка. Стартираше се от поляната до хотел „Импулс“, а най-високата точка от маршрута беше при връх Марков стол. Според възрастовата си група и категория състезателите правиха различен брой обиколки. Допълнителна трудност донесе падналият в нощта преди надпреварата дъжд, който поразкаля частта от трасето намираща се в гората и принуди участниците да показват майсторство при спускането през тези участъци. Резултатът – всички бяха като преминали през кална баня, не липсваха и падания.

Над всички в очаквано беше Александър Алексиев. Състезателят на клуб „Велораптор“ спечели надпреварата при мъже-елит, които въртяха пет обиколки на трасето (26.250 км). Алексиев взе аванс от минута още след първия тур, а в края преднината му достигна до 4:34 минути. Общото време, за което приключи състезанието, беше 1 час, 36 минути и 46 секунди. Втори завърши Алек Бонев (Allmountain), а трети, на 9:55 минути от победителя, остана Петър Матов (Велоклуб Мамут).

Alexander Alexiev 4

В групата „Мастърс“ (40+), които също направиха пет тура по трасето, Димитър Михайлов от габровския КК „Янтра-Исполин“ се пребори за второто място. Михайлов беше четвърти след първото завъртане, но след това се придвижи напред и финишира 1:51 минути след победителя в категорията Илия Вълканов (Олимп). Времето на Михайлов беше 1:43:18 часа. Борис Кашеров (Велораптор) завърши трети.

Alexander Alexiev 2

При жени-елит победата беше габровска. Състезаващата се за клуб „Велораптор“ Христина Козарева завъртя четири обиколки за 1:40:42 часа. С близо 8 минути по-бавна беше втората – Йоана Вълканова (Олимп), а трета, с изоставане от 17:52 минути, завърши Лили Ангелова (Илчов баир).

Hristina Kozareva 3

Габровска хегемония имаше в групата „Хоби“ и при двата пола. В мъжката надпревара тройката беше окупирана от състезатели на „UzanaRuns“. Александър Александров беше най-бърз и направи предвидените три обиколки за 1:14:25 часа.

Alexandar Alexsandrov

Четири минути след него завърши Калин Митев. Той претърпя тежко падане в трудния сектор между скалите на поляната още в края на първата обиколка и имаше нежелано близка среща с един остър камък, но допингиран от адреналина успя да завърти и останалите два тура. Трети, 25 секунди след Калин, финишира Христиан Христов.

Kalin Mitev

При дамите от групата „Хоби“ победата беше за Гергана Борисова (Геристил 19). Тя измина две обиколки за 1:05:54 часа. Второто място зае друга габровска състезателка – Мариана Пенева (1:09:37). Трета се класира Цветелина Бенева.

107418344 3017677331601827 2454593923312257958 o

КК „Янтра-Исполин“ записа победа при юношите на възраст 15-16 години. Мартин Христов демонстрира силно каране и направи три тура за 1:08:00 часа. С 4:22 минути по-бавен беше Виктор Енев (Велораптор). Трети се класира Камен Прангов.

Martin Hristov

В по-горната възрастова група,17-19 годишни, Валентин Стефанов (КК Янтра-Исполин) стигна до третото място с време 2:15:26 часа за четири обиколки. Първи и втори тук се наредиха Камен Иванов (Кайлъшка долина, 1:39:43 часа) и Петър Монев (Хоталич, 1:48:31 часа).

Valentin Stefanov 3

При най-малките (12-14 годишни) Ростислав Костадинов (Велораптор) направи една обиколка за 50:20 минути. Втори завърши Антонио Георгиев (Тони).

Кметът на Габрово Таня Христова връчи наградите на призьорите в отделните групи. Отличени бяха и най-възрастният участник Васил Грозеви и най-малкият - 7-годишният Филип Църов.