Девойките на ДЮФК „Янтра 2013“ с второ и четвърто място в Северна Македония

Yantra2013 devoiki Macedonia 2Второ и четвърто място заеха двете формации на ДЮФК „Янтра 2013“, които участваха в приятелски футболен турнир в Северна Македония. Надпреварата се проведе в град Струмица с участието на едни от водещите македонски и български отбори. Според регламента, срещите бяха от едно полувреме с времетраене от  25 минути, в които отборите имаха право на един тайм аут.

По-малките състезателки на клуба, родени 2006 - 2008 година, играха финал. В предварителната група възпитаничките на треньора Радомир Николов бяха заедно с отборите на „Севлиево лейдис“ и „Топ гол“ (Битоля). В двубоя със севлиевки нашите момичета се наложиха с 2:0. Габриела Генчева откри от пряк свободен удар в 7-та минута, а в 18-та Александра Маринова, също от наказателен удар, удвои. Последва нулево равенство с „Топ гол“. Тимът от Битоля обаче победи с 4:1 „Севлиево лейдис“ и това отреди на „Янтра 2013“ второто място в групата. На полуфинала габровският отбор срещна „Тиверия“ (Струмица) и изигра чудесен мач. Александра Маринова откри във втората минута, Кристиана Андреева покачи на 2:0 в 12-та и отново Маринова направи резултата класически. Минута преди края „Тиверия“ върна един гол за финалното 3:1.

В битката за златото „Янтра 2013“ отново срещна „Топ гол“. Момичетата от Битоля поведоха още в първата минута, Габриела Генчева изравни, а Преслава Василева изведе габровския тим напред в 11-та. Този резултат се запази почти до края. Две бързи попадения на „Топ гол“ обаче отнеха шампионския трофей на „Янтра 2013“ и срещата завърши при резултат 2:3.

„Явно прекалено рано се виждахме шампиони и това ни изигра лоша шега. Попадението за 2:3 падна 30 секунди преди края на срещата, но, за съжаление, това го има във футбола“, коментира след мача треньорът на момичетата Радомир Николов.

Към трофея  за второто място „Янтра 2013“ прибави и една индивидуална награда. Получи я Радослава Георгиева, определена за най-добър вратар с едва четири допуснати попадения.

Другата формация на клуба, родени 2003 – 2005 година, изигра пет мача.  В предварителната група „Янтра 2013“ спори с отборите на „Севлиево лейдис“, шампионът на Северна Македония за тази възраст „Драгон 2014“ (Скопие),  и „Тиверия“ (Струмица).

Двубоят със севлиевки завърши при резултат 2:2. Габровските момичета влязоха късно в мача,  проспаха първите 10-минути и получиха два гола. В последствие играта на отбора се стабилизира и чрез Преслава Иванова и Йоана Борисова тимът успя да изравни. Липсата на късмет пред гола обаче попречи на отбора да направи пълен обрат и да се поздрави с крайния успех.

Във втората среща, в един спиращ дъха двубой, „Янтра 2013“ надигра състава на  „Драгон 2014“. Преслава Иванова оползотвори извеждащ пас на Йоана Борисова и откри още във втората минута, но тимът от Скопие с три бързи попадения направи резултата 1:3. Радомир Николов взе навременен тайм аут и след него „Янтра 2013“ обърна мача. Йоана Борисова намали на 2:3 в 10-та минута, а секунди по-късно Преслава Иванова възстанови равенството. „Драконите“ отново излязоха напред с 3:4 в 19-та минута, но Преслава Иванова имаше още козове в ръкава и с две попадения в 20-та и 23-та минута донесе победата на габровския отбор – 5:4.

В двубоя срещу „Тиверия“ „Янтра 2013“ отстъпи с 1:3. Домакините показаха по-добра игра и заслужено спечелиха. Габровският състав се нуждаеше от загуба с по-малко от два гола за второто място в групата и успя да постигне целта си с почетно попадение на Преслава Иванова.

На полуфинала „Янтра 2013“ срещна победителя в другата предварителна група НСА (София) и изигра добър мач срещу представителя на една от най-добрите български школи в женския футбол. Редовното време на двубоя завърши при равенство 1:1. Габриела Генчева откри в началото на срещата и 3 минути преди нейния край габровки се виждаха на финала. Отборът на НСА обаче успя да изравни и да изпрати мача в рулетката на дузпите. При тях столичанки имаха повече късмет и се наложиха с 0:1, въпреки добрите изяви на вратарката Цветелина Владимирова, която отрази два от ударите.

В двубоя за 3-то място психологическият ефект от загубата на полуфинала повлия. С изчерпан физически ресурс и намалена мотивация, „Янтра 2013“ отстъпи с 1:2 на „Деспина“ (Прилеп). Голът отново беше дело на Преслава Иванова, която спечели и отличието за топ реализатор на турнира с 8 точни попадения.

„Не съм сигурен дали мога да опиша емоциите и чувствата, които бушуват в мен все още. Беше невероятен турнир. През последните четири години, откакто сме с повечето момичета, не бях изпитвал толкова много емоции в рамките на няколко дни. Децата играха страхотно, дадоха всичко от себе си и резултатите са факт. Бяхме на няколко минути от победа над НСА и само на 2 минути от първото място. За втора поредна година оставихме следа в Северна Македония и добрите ни отношения и взаимно уважение с отбора „Тиверия“ (Струмица) се затвърждават все повече и повече. От името на всички деца искам да изкажа огромни благодарности към родителите, които пропътуваха разстоянието от над 900 км за да ни подкрепят. Без тях нямаше да постигнем това. Също така  огромни благодарности към нашите големи приятели и партньори - фабрика за подправки „Рубо“  и транспортна компания ILVA. За втора поредна година те ни оказват безрезервна подкрепа, за което сме им безкрайно признателни“, коментира след турнира треньорът на момичетата Радомир Николов.

Yantra2013 devoiki Macedonia

В Струмица две приятелски срещи изиграха и най-малките момичета на клуба - родени 2008-2010 година. Двубоят с „Тиверия“ завърши при резултат 3:3. Домакините поведоха с 0:3, а „Янтра 2013“ изравни с два гола на Мелек Сеид и един на Кристияна Андреева. В другата среща малките габровски футболистки се наложиха с категоричното 4:0 над „Кул“ (Скопие). В този мач Кристияна Андреева отбеляза две попадения,  а по веднъж се разписаха Виктория Иванова и Катрин Колева.

Групата на ДЮФК „Янтра 2013“ в Северна Македония: Виктория Вилиянова, Ивелина Рангелова, Цветелина Владимирова, Преслава Иванова, Йоана Борисова, Благовеста Ненова, Екатерина Карловска, Радослава Георгиева, Миглена Георгиева, Александра Маринова, Габриела Генчева, Преслава Василева, Гергана Хубанова, Камелия Таукова, Катрин Колева, Кристиана Андреева, Мелек Сеид и Виктория Иванова.