Карате клуб "Янтра" започна сезона със 17 медала Печат Е-мейл
Оценка: / 5
СлабОтличен
Автор Светозар Гатев
06 November 2012

Със 17 медала и трето място в отборното класиране започна състезателната година за карате клуб "Янтра". Първото официално състезание след лятната пауза за възпитаниците на треньора Владимир Вътев беше 9-ят международен Шотокан турнир по за купа "Шисейкан".

Състезанието се проведе в столицата с участието на каратеки от 22 български клуба и гости от Русия, Грузия и Македония.

15 състезатели защитаваха името на КК"Янтра" в турнира. В класирането по дисциплини най-силно беше представянето на габровските каратисти на IJKA-ката (ката на Международната японска карате асоциация). Тук състезателите КК"Янтра" извоюваха три златни и един бронзов медал. Първенци в своите възрастови групи станаха Иван Димитров, Тихомир Галов и Александър Стоянов, а Виктория Илиева се класира трета. В отборното подреждане за дисциплината "Янтра" завърши на първо място, пред македонския "Шидокан" и "Шогун" (Созопол).

От другата ката габровският тим спечели две златни, две сребърни и едно бронзово отличие и се класира на четвърто място отборно. Алекс Стоянов грабна златото и тук при юношите до 17 години. По още един медал извоюваха също Иван Димитров и Тихомир Галов, съответно сребърен и бронзов. Ивайло Атанасов зае първото място при момчетата до 9 години със степен над 5-то кю, а Никола Трифонов се класира втори при носителите на 8-9-то кю в същата възрастова група.

По традиция карате клуб "Янтра" качи най-много свои представители на стълбичката за награждаване в дисциплината кумите. Габровските каратеки спечелиха в двубоите два златни, три сребърни и три бронзови медала. С трето злато се окичи Александър Стоянов.

Носителят на 1-ви Дан нямаше конкуренция след юношите до 17 години. Сашо изигра две срещи по пътя си към финала, в които отстрани представители на "Шогун" (Созопол) и "Ипон" (София), а в спора за златото победи атрактивно, с ипон (чиста победа), Мартин Ковачев от "Сейшинкан" (София). Уменията на Алекс Стоянов бяха оценени от главния инструктор на Международната японска карате асоциация (IJKA) - Ханши Садашиге Като, носител на 9-ти Дан, който беше официален гост на 9-та международна купа "Шисейкан". Японецът връчи на трикратния златен медалист грамотата за най-добър боец на турнира.

Злато на кумите извоюва и Иван Димитров, който също приключи турнира с три медала - два златни и един сребърен. В битката за първото място при момчетата до 9 години с най-висока техническа степен Иван изигра три срещи. В първите две отстрани съперници от "Тонус спорт" (Пазарджик), а на финала надигра Владислав Хадърски от "Ипон".

На крачка от златото останаха Илиян Димов, Дамян Ройбов и Виктория Илиева. Илиян участва при момчетата до 9 години с техническа степен 8-9 -то кю и също изигра три срещи. В спора за златото нашето момче отстъпи на Александър Багишвили от Грузия. На полуфинала Димов елиминира съотборника си Момчил Иванов, който спечели бронзовото отличие.

По-подобен сценарии се развиха нещата и при момчетата с техническа степен 6-7-мо кю в същата възрастова група - до 9 години. Тук Дамян Ройбов стигна до мача за първото място и отстъпи на Кристиян Митев от "Ронин" (Бургас). По пътя си към финала Дамян изигра три срещи. В първите две отстрани каратисти от Русия и Грузия, а на полуфинала елиминира съотборника си Атанас Йорданов, който зае трето място.

При момичетата до 13 години Виктория Илиева победи две представителки на "Шогун" (Созопол), а на финала отстъпи на Ива Кръстева от "Спартак" (Плевен). С бронз се окичи Йоанна Куманова, която участва при момичетата до 11 години. Тя също постигна две победи в турнира, а на полуфинала загуби с ипон от Михаела Божилова от "Шисейкан" (София).

В отборното класиране на кумите, със спечелените 8 отличия, КК"Янтра" зае третото място след "Ипон" и плевенския "Спартак", а в общото подреждане от трите дисциплини през габровския клуб се наредиха "Ипон" (с общо 30 медала) и "Шогун" (22 медала).